Hogyan készítsünk egy egyszerű csipkebogyó teából igazi immunerősítő italt?


Mi kell ahhoz, hogy egy értékes hatóanyagokat tartalmazó gyógynövény teából kihozzuk a legtöbbet? Tudunk még további immunerősítő összetevőket is hozzáadni ehhez?

A legideálisabb választásként a csipkebogyót javaslom, mint az egyik legmagasabb C-vitamin tartalmú gyógynövényt.



A csipkebogyóban a C-vitamin mellett B- és más vitaminokat is megtalálunk, így igazi immunerősítő és természetes segítség lehet a megelőzésben és konkrét megfázás esetén is. Egyes összetevőinek köszönhetően – pl. csersav – a hasmenés kezelésénél is hatékonyan bevethető a csipkebogyó.

Fontos tudni, hogy a csipkebogyó a hatóanyagok szempontjából igen érzékeny, ezért forrásban lévő vagy forró vízbe ne tegyük. Filteres változatot egyáltalán nem javaslok. Szinte bármelyik gyógynövény boltban beszerezhető a szárított csipkebogyó, a legeslegjobb pedig, ha frissen szedjük.

Elkészítése:

Egy liter teához: Tegyünk 10-15g (egy evőkanál) szárított csipkebogyóhúst hideg vagy langyos vízbe néhány órára. A legjobb, ha este tesszük a vízbe és reggelig hagyjuk ázni. Ha frissen szedtük, akkor zúzzunk össze kb. egy marék félbevágott csipkebogyót egy kis mozsárban vagy tálkában, majd így tegyük oda ázni.

Az áztatás leteltével óvatosan melegítsük meg úgy, hogy csak langyos legyen, és adjunk hozzá 1 evőkanál virág- vagy akácmézet.



Ezzel a lehető legjobban megőriztük a csipkebogyó hatóanyagait, amelyekhez hozzáadódnak a méz értékes immunerősítő és ásványi anyag összetevői.


Lehet ezt a hatás-kombinációt még tovább fokozni?

Igen! Ehhez a langyos teához poharanként 10-15 csepp propoliszt hozzáadva kapjuk meg az igazán hatékony immunerősítő italunkat. A fenti módon elkészítve a teát a csipkebogyó és a méz jótékony hatásai már így is érvényesülnek, de a propolisz természetes antibakteriális és szervezeterősítő tulajdonságát hozzáadva tovább fokozhatjuk az eredményességet.



Napi két-három csészével fogyaszthatjuk, ha propoliszt is teszünk bele, abban az esetben csak két csésze ajánlott, egy délelőtt, egy pedig este.


Készítse el és fogyassza egészséggel!



Hegyi József, méhész, apiterapeuta

(0670) 7764-112






Szeretne még több ilyen hasznos tudnivalót?

Iratkozzon fel itt a tájékoztató sorozatomra! >>


Hegyi József, méhész, apiterapeuta