A méhcsalád tagjai: A méhkirálynő





Mit kell tudnunk a méhcsalád legfontosabb tagjáról?

A méhkirálynő vagy méhanya feladata a szaporodás és a család fenntartása. Hosszúkás alakjáról, hosszabb potroháról ismerhető fel, illetve a kaptárban a méhész által használt anyajelölő színről. :)


Miben különbözik a méhanya a család többi tagjától?

A királynőt már lárva állapotában különleges bánásmódban részesítik, és kizárólag méhpempővel táplálják. A dolgozók először egy anyabölcsőt kezdenek építeni a számára, ami jóval nagyobb, mint egy méhcella. Ebbe a bölcsőbe rak petét az éppen "trónon lévő" királynő. Aztán a dolgozók befejezik a bölcsőjét.




Egy méhcsaládban több anyát is nevelhetnek, akik miután kirágták magukat a bölcsőből, megküzdenek a trónért és a győztes lesz a tényleges királynő.

Egy méhkirálynő átlagosan 3, ritkább esetben 4-5 évig él, és szinte egész felnőtt korában méhpempő az eledele. A méhpempőről szóló írásaimban már említettem, hogy a pempő szuper tápláló hatásának köszönhetően képes a testsúlyának megfelelő mennyiségű petét lerakni. Ez a szám naponta több mint 1500 is lehet.

A méhkirálynő fejlődése gyorsabb, mint a család többi tagjáé. Miután kirágta magát a bölcsőből, néhány nap után már megtörténik a nászrepülés. Ha az időjárási körülmények is megfelelőek, a méhkirálynő kirepül és több herével is párzik. Egy másik részben a herékről fogok írni. :)


Hogyan képes a méhkirálynő több tízezer méhet irányítani?

A méhkirálynő olyan üzenetközvetítő feromont (kémiai jelző anyagot) bocsát ki, amellyel képes összetartani, irányítani a méhcsaládot a közös munka és a túlélés érdekében.




Előfordulhat az is, hogy túl nagy a méhcsalád a királynő által kibocsátott feromon mennyiségéhez képest. Ekkor új méhkirálynőt nevelnek a dolgozók, és így keletkezik egy családból még egy. Erről már olvashatott a méhrajzásról szóló írásomban.

Bízom benne, ezúttal is újabb érdekességeket tudtam Önnek bemutatni a méhek csodálatos életéből. :)



Hegyi József, méhész, apiterapeuta

(0670) 7764-112






Szeretne még több ilyen érdekes tudnivalót?

Iratkozzon fel itt a tájékoztató sorozatomra! >>


Hegyi József, méhész, apiterapeuta