Hogyan készítem fel kis munkatársaimat a telelésre?


Valójában a méhek már az akác virágzása után elkezdenek készülni a télre. A méhész egyik alapvető feladata, hogy segítsen nekik ebben, hiszen ez közvetlenül befolyásolja a méhek túlélését, a család állapotát, valamint munkaképességét a következő szezonban.
A téli felkészítést nyár végén vagy ősz elején szükséges elkezdeni.




Hogyan segítünk a méhcsaládoknak mi, méhészek felkészülni a télre?

A felkészítés során többek között megvizsgáljuk a méhek és kaptárak állapotát, a családok méretét; meghatározzuk, hogy mennyi mézet hagyjunk nekik a téli időszakra. Ha szükséges, etetéssel pótoljuk a táplálékot számukra.
Általában a nyár végén - ősz elején még virágzó virágok biztosítják a virágport a méhek számára.

A felkészítéskor alakítjuk ki a telelő fészket. Ez az a része a kaptárnak, ahol a méhek tartózkodnak a téli időszakban. Ehhez a keretek megfelelő elrendezésére van szükség. A fészket a lehető leghamarabb ki kell alakítanunk a számukra, hogy legyen idejük behordani a táplálékot a kaptár ezen részébe.

A kaptár berendezése mellett az atkairtást is elvégezzük, hogy biztosítsuk a méhek egészségét a következő szezonra is.



A telelési felkészítés előtt minden méhészetben hivatalos, általános vizsgálatra is sor kerül. Ekkor egy méhegészségügyi felelőssel együtt ellenőrizzük a lépeket, az anyát, az élelmet, valamint feljegyezzük a telelő családok számát.

Mi, méhészek egy érdekes módszert is szoktunk alkalmazni egy-egy ellenőrzés alkalmával: Egyszerűen odatesszük a fülünket a kaptár oldalához és hallgatózunk. :) A csendes, egyenletes méhzúgás azt jelzi, hogy minden rendben van. A zajosabb, egyenetlen zúgás valamilyen problémáról árulkodik, amelyet kezelnünk kell.

Nagy vonalakban ezek tehát, a szükséges feladatok a téli felkészítésben, amelyekkel biztosíthatom, hogy kis munkatársaim megerősödjenek, valamint egészséges, életerős utódokkal kezdjék meg csodálatos szorgoskodásukat a következő szezonban.

Az alábbi fotóval búcsúzom. :)



Hegyi József, méhész, apiterapeuta

(0670) 7764-112






Szeretne még több ilyen érdekes tudnivalót?

Iratkozzon fel itt a tájékoztató sorozatomra! >>


Hegyi József, méhész, apiterapeuta