Ősi eledelből terápiás eszköz - A jótékony hatások felfedezése


Ahogyan a méhészet és az apiterápia történetéről szóló első részben írtam, időnként olyan írásokat is közzéteszek, amelyek áttekintést adnak a méhészeti termékek korai alkalmazásáról, a méhek és az ember különleges kapcsolatáról.

Ezeket az írásokat megtalálja a mezgyogyasz.hu cikkei között is - amennyiben lemaradna egy-egy ilyen részről vagy szeretné újraolvasni ezeket.


Mit is jelent az apiterápia és hol kezdték először alkalmazni a történelem során?

Apiterápia fogalmán a méhek termékeinek (méz, propolisz, virágpor, méhpempő, méhméreg) terápiás célú felhasználását értjük. A szó első része a méhre utal, ami latinul „apis”, a második része, a “terápia” pedig kezelést jelent.

Az apiterápia hajnalán először a mézet kezdték alkalmazni terápiás céllal. Az első ilyen felhasználásról ókori kínai leletek tanúskodnak.



Később már más birodalmakban és kultúrákban is egyre több jótékony hatását ismerték fel a méznek.


A méz ókori alkalmazása

Egy több mint 5000 éves egyiptomi papirusztekercsből kiderül, hogy a mézzel sebeket és bőrproblémákat is kezeltek, illetve emésztési gondok esetén is javasolták az akkori gyógyítók.
Az ókori Egyiptomban a mézet balzsamozásnál is alkalmazták, valamint sírokban is elhelyezték a túlvilági utazásra.

Más ókori kultúrákban a mézet az istenek eledelének tartották, és úgy tekintettek rá, mint az örök ifjúság forrására, - ami jó utalás lehet a kaptár kincsének természetgyógyászati értékére.



Az ókori Mezopotámia területén olyan ékírással írt javaslatokat is találtak a kutatók egyes régészeti leletek között, amelyek a mézet sóval, ecettel vagy hagymalével együtt ajánlották különféle testi problémák kezelésére.

Ahogyan Egyiptomban, az ókori Rómában is nagy becsben tartották a mézet. A korai mézes kezelések mellett a rómaiak még étel tartósításra is használták.


Propolisz "a fák könnye"

A méz mellett a propoliszról is beszámolnak ókori írások. Míg Egyiptomban főleg tartósító hatását ismerték és leginkább ilyen célra használták, a következő kultúrákból maradt emlékek már gyógyítást célzó alkalmazásról is árulkodnak.
Arisztotelész pl. „a fák könnyének” nevezte a propoliszt és betegségek kezelésére is felhasználta.

Számos kultúrából maradtak fent olyan emlékek, amelyek a méhek kincseinek terápiás alkalmazásáról árulkodnak.

A következő ilyen témájú részben újabb érdekességeket fogok Önnek bemutatni. :)



Hegyi József, méhész, apiterapeuta

(0670) 7764-112






Szeretne még több ilyen érdekes tudnivalót?

Iratkozzon fel itt a tájékoztató sorozatomra! >>


Hegyi József, méhész, apiterapeuta