A méhcsalád tagjai: A dolgozó méhek


Kis munkatársaim közül most a dolgozó méheket szeretném Önnek bemutatni. Mit érdemes tudni róluk?



Érdekes lehet az Ön számára is, hogy a dolgozók valójában olyan nőnemű méhek, amelyeknek tojócsöve átalakult fullánkká.

Ők a szó szoros értelmében vett dolgozók, és tényleg minden feladatot elvégeznek: az utódgondozástól kezdve, a nektár és virágpor gyűjtést - ezáltal beporzást is - ; előállítják a méhviaszt, a mézet, a propoliszt, a méhpempőt és a méhkenyeret. Sőt a család védelme is a dolgozó méhek feladata.

Megszületésük után a méhek nagyon pontos ismereteket sajátítanak el a méhcsaláddal és a kaptár minden egyes szegletével kapcsolatban. Erre a gyakorlati tudásra úgy tesznek szert, hogy életük során minden dolgozói posztot betöltenek a kaptárban.




Hány dolgozó méh lehet egy méhcsaládban?

A méhcsaládban a dolgozó méhek vannak a legtöbben. Méhészeti szezonban átlagosan 40 ezer dolgozó él egy családban. Rajzás idején 60-70 ezren is lehetnek, viszont télen ez a szám 10 ezerre is csökkenhet.

Egy dolgozó méh élettartama nyáron kb. 6-8 hét, mivel a folyamatos munkában a testük ennyi idő alatt szinte elhasználódik. Viszont a telelés időszakában több hónapot is átélnek.


Milyen különleges képességekkel rendelkeznek a dolgozó méhek?

A dolgozó méhek gyűjtés közben képesek kiválasztani az ízletesebb, édesebb nektárt tartalmazó virágot, és főként abból hordanak. Hazarepülés közben maguk a méhek is jóllaknak annak a nektárnak egy részéből, amelyet éppen szállítanak.

Egyetlen kirepülés alkalmával egy dolgozó méh akár több száz virágot is meglátogathat.




A virágpor gyűjtését a hátsó lábukon lévő kosárkák és a kefeszerű szőrkinövések teszik lehetővé, amelyre rá tudnak tapadni a pollen szemcsék.

Vannak úgynevezett felderítő méhek is a dolgozók között, amelyek képesek "eltáncolni" a társaiknak a közeli víz- és nektár lelőhelyek pontos elhelyezkedését.

Sokszor elgondolkodom rajta, hogy nekünk embereknek is milyen kiváló példaként szolgálhat az a precizitás, szervezettség és összhang, amit ezek a kis szorgos teremtmények képesek produkálni egy nagy család fennmaradása érdekében.


Bízom benne, hogy ebben a részben is sikerült Önnek újabb érdekességeket bemutatni kis munkatársaim csodálatos életéből. :)




Hegyi József, méhész, apiterapeuta

(0670) 7764-112






Szeretne még több ilyen érdekes tudnivalót?

Iratkozzon fel itt a tájékoztató sorozatomra! >>


Hegyi József, méhész, apiterapeuta