Egyszerű közérzetjavító tipp hideg időkre
Most egy egyszerű, de annál hasznosabb közérzetjavító tippet szeretnék Önnek adni:
Ha Ön fokozottan érzékeny a hidegre, vagy előfordul, hogy hosszabb ideig a hidegben kell tartózkodnia, javaslom, hogy fogyasszon olajos magvakat!
Diót, mogyorót, mandulát, napraforgómagot, kesudiót, pisztáciát, vagy ezek kombinációját.
Ezek az olajos magvak jó szolgálatot tesznek - különösen a hidegben, ugyanis hőtermelő, lassan felszívódó energiát adnak a szervezetünknek. Kiemelkedő növényi fehérjeforrásnak számítanak, ezért fokozottabb fizikai igénybevétel esetén is ajánlott a fogyasztásuk.
Mivel járulnak még hozzá a jó közérzethez?
- A dió magas tápértékű, ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz fehérjét, rostot és antioxidánsokat. Ásványi anyagokban is bővelkedik, illetve B1 és B6-vitamint is tartalmaz.
- Földimogyoró: tartalmát tekintve egyharmada fehérje, 50%-a pedig hasznos zsiradék. Fogyasztása nemcsak energiát ad, hanem el is telít, ezáltal fogyókúránál vagy vegán étrendnél hasznos lehet.
- Közönséges mogyoró: tápanyagtartalom szempontjából hasonló arányban tartalmaz fehérjét és zsiradékot, mint a földimogyoró. Szintén jó antioxidáns; magnéziumot és más hasznos ásványi anyagokat is tartalmaz.
- A kesudó kiemelkedő fehérjetartalommal rendelkezik az olajos magvak között. Szintén bővelkedik hasznos ásványi anyagokban, antioxidáns hatóanyagokban, illetve K-vitaminban.
- A mandula magas zsiradéktartalmával ugyancsak kellő energiával tudja ellátni testünket. Emellett fogyasztásával csökkenthető a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. B2- és E-vitamin, kalcium, magnézium, vas és cink is megtalálható a hatóanyagai között.
- A napraforgómaggal jól kiegészíthetjük salátáinkat is, de süteményekben és más ételekben is hasznosíthatjuk rosttartalma miatt. Szintén tartalmaz E- és B-vitaminokat, illetve fontos ásványi anyagokat.
- A pisztácia is bővelkedik tápanyagokban, antioxidánsokban és rostokban. Ez a magkülönlegesség szintén kellő mértékben képes ellátni testünket fehérjével és ásványi anyaggal.
Ezeket a magvakat bármilyen kombinációban vagy magában is fogyaszthatjuk. Szórhatjuk salátákra és számos olyan receptet találhatunk, amelyben hozzávalóként szerepelnek.
Tovább is fokozhatjuk ezt a tápértéket?
Ha mézzel együtt fogyasztjuk ezeket a magvakat, igazi természetes energiát adó rendkívüli csemegével mondhatunk búcsút a didergésnek! A méz értékes hatóanyagait hozzáadva a magvak magas tápértékéhez még egészségesebb nassolnivalót kapunk.
Ha fázik vagy erőtlennek érzi magát, tegyen egy próbát ezekkel a mézes, olajos magvakkal! :)
Fontos tudnivaló: A magvakra pl. mogyoróra allergiásak számára sajnos kerülendő ezek fogyasztása.
Hegyi József, méhész, apiterapeuta