A méhcsaládok életciklusa
Korábban már írtam a méhek fejlődéséről és arról a csodálatra méltó szorgoskodásról, amely már születésüktől kezdve megfigyelhető. Most egy másik megközelítésből szeretném bemutatni kis munkatársaim életét. :)
Milyen életszakaszokra osztható egy méhcsalád élete a szezon alatt?
Telelés után az életciklus első szakasza a tavaszi indulás. Ahogyan a természet ébred, úgy kezdenek ébredezni a méhcsaládok is. A gyümölcsfák és a repce virágának csalogató nektárja indítja el igazán és hozza formába a méheket.
A következő szakasz az akác és a tavaszi-nyári virágzás teljes pompájának időszaka. A méhcsaládok ekkor mennek át a legnagyobb fejlődésen; a bőséges táplálék és a legnagyobb szaporulat időszaka ez. Ilyenkor - májusban-júniusban - jellemző a méhrajzás is, amelyről már korábban írtam.
A harmadik időszak egyben a méhcsaládok ciklusának záró időszaka a telelés előtt. Miután az akác elvirágzott, a növekedés megáll és a család elkezd zsugorodni. Csökken a fiasítás és a létszám utánpótlás. Valójában ekkor a méhek már elkezdik a téli fészek kialakítását és készülnek a telelésre.
Télen pedig a jól megérdemelt pihenőjüket töltik kis munkatársaim, hiszen tavasztól őszig folyamatosan szorgoskodtak. :)
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy a telelési időszakban alszanak-e a méhek?
Valójában a szó szoros értelmében nem alszanak. Egy úgynevezett telelőfürtöt képeznek a belső kereteken. A kaptár felső részébe húzódnak, ahol a legmelegebb van és folyamatos lassú mozgással hőt termelnek. Ez a hő elegendő a túléléshez és a királynő számára is optimális körülményeket biztosít.
A tél végével aztán újra kezdődik a méhek lenyűgöző szorgoskodása...
Bízom benne, hogy sikerült Önnek is bepillantást nyerni kis munkatársaim életébe. :)
Egy kedves nyári emlékkel búcsúzom:
A tenyeremen hordozom kis munkatársaimat. 🐝😊🧡
Hegyi József, méhész, apiterapeuta