Kell-e félnünk egy közelünkbe telepedett méhrajtól?


10 éves voltam, amikor a saját bőrömön tapasztalva tanultam meg egy nagyon fontos dolgot a méhekről.

Az történt, hogy egy alkalommal védő ruha nélkül, pusztán lelkesedéssel - apám mellett mint kis kezdő méhész - odamentem egy kaptárhoz és fölnyitottam. A kis munkatársaink pedig védték a kaptárat...




A méhszúrásoknak köszönhetően jól megtanultam, hogy bizonyos helyzetekben nagyon óvatosan kell bánni velük, nem lehet csak úgy - főleg méhész ruha nélkül - megközelíteni őket.


Mikor nem kell tartani egy méhrajtól?

Más a helyzet egy, a kaptártól távol lévő, elrajzott méhrajjal, amely ép valakinek az udvarába, utcájába vagy valamilyen forgalmas helyre telepedett le.

A méhész szezon alatt rendszeresen előfordul, hogy megkeresnek emailben vagy telefonon, hogy mit lehet tenni ezzel kapcsolatban, hiszen valóban ijesztő egy nagy fürtbe tömörülő, zümmögő méhraj látványa.

Az alábbi tudnivalókat ismerve, valójában kevésbé kell tartanunk ettől a jelenségtől. :)


Miért rajzanak el a méhek?

A méhrajzás valójában egy természetes szaporodási folyamat. Ilyenkor egy méhcsaládból létrejön még egy, néha akár több is. A rajzás során a méhek új méh anyát nevelnek a kaptárban, és a család egy része elhagyja a kaptárt a távozó méh anyával.




A rajzás megkezdődhet a kaptár zsúfoltsága miatt is, illetve, amikor a fiatal dolgozó méhek hely szűkében már nem tudják tovább építeni a viasz cellákat.


Miért telepedik le a méhraj forgalmas, lakott területen?

Rajzáskor a méhek új lakóhelyet keresnek és csak átmenetileg, pihenés céljából telepednek le lakott területen lévő fákra vagy szokatlan helyekre - az ott lakók nem kis ijedtségére. A raj oda telepszik, ahova a királynő leszáll megpihenni.


Kell-e tőlük tartani?

Tudni kell, hogy Ilyenkor a méhek "jól lakottak" - mivel feltankoltak mézből -, nem agresszívek és nem védenek fiasítást sem. A szakszerű befogás során egy méhész rövid előkészület után viszonylag könnyen bele tudja rázni akár egy dobozba is a méhrajt, ha pl. egy fa ágára költöztek. Ettől függetlenül nem javasolt hadonásszni a közelükben, vagy bármilyen eszközzel piszkálni őket. A másik ok, ami miatt nem kell tartani tőlük az az, hogy a legtöbbször pár órán belül tovább állnak, ritkább esetben másnapra hagyják el a területet.



Ezért ha méhraj telepedett a közelünkbe, udvarunkba, utcánkba, a legjobb, ha békén hagyjuk őket és megvárjuk, amíg elmennek. Ha nagyon problémás helyen vannak, akkor értesíthetjük a helyi Önkormányzatot, ahol általában megvan annak az "ügyeletes" méhésznek az elérhetősége, aki vállalja, hogy az adott településen befogja a méhrajokat.

Bízom benne, hogy sikerült eloszlatnom az ezzel kapcsolatos tévhiteket, és hogy ismét hasznos és érdekes tudnivalókat tudtam átadni Önnek. :)



Hegyi József, méhész, apiterapeuta

(0670) 7764-112






Szeretne még több ilyen hasznos és érdekes tudnivalót?

Iratkozzon fel itt a tájékoztató sorozatomra! >>


Hegyi József, méhész, apiterapeuta