A méhcsalád tagjai: A hím, azaz here méhek


Ahogy ígértem, bemutatom a méhcsalád hím, azaz here méheit is.

Mit érdemes tudni a here méhekről?




A hím méhek egyetlen feladata a méhkirálynő megtermékenyítése, ezen kívül nem vesznek részt semmilyen munkában. Nem gyűjtenek virágport, nem építenek viaszcellákat sem. Az egyetlen kivétel az, amikor hidegben besegítenek a kaptár levegőjének melegítésében - remegéssel hőt termelnek, illetve a nagy melegben a szárnyukkal legyeznek.
A here méhek virágporon és mézen élnek. A számuk egy családban néhány száz - néhány ezer lehet egy szezon alatt.


Miben különböznek herék a dolgozó méhektől?

Alakjuk eltér a dolgozó méhekétől: szemeik nagyok, testük zömökebb, a potrohuk vége tompa. Bár veszély esetén potrohukkal imitálni tudják a szúró mozdulatot, a here méheknek nincs fullánkjuk.



A hím méhek érdekessége, hogy nincsenek egyetlen kaptárhoz kötve, illatanyag-azonosítás nélkül, szabadon járhatnak a méhcsaládok között.


Hogyan termékenyítik meg a hímek a méhkirálynőt?

A herék nem a kaptárban párosodnak az anyával. Egy gyülekező helyen várják az arra repülő méhkirálynőt és a levegőben történik meg a megtermékenyítés. A méhek evolúciója során a herék nagy szemének kialakulása a következő célt szolgálja: repülés közben meglátni a királynőt.
Egy méhanya több herével is pározhat egy kirepülés alkalmával. A párzással beteljesedik a here méh élete, a nász után ugyanis elpusztul.

Általában a nyár utolsó heteiben és ősz elején kerül sor az úgynevezett hereűzésre. Ekkor a dolgozó méhek kiszorítják őket a kaptárból.



A telelési időszakban már egyetlen here méh sincs a családban. Ezt a természet rendelte így, a méhcsalád jövőbeni túlélése érdekében. Amikor tavasszal újra indul az élet, a hereméhek is újra nélkülözhetetlen tagjai lesznek a méhcsaládnak.

Bízom benne, hogy ezen írásommal sikerült további érdekességeket bemutatnom Önnek a méhek életéből! :)




Hegyi József, méhész, apiterapeuta

(0670) 7764-112






Szeretne még több ilyen érdekes tudnivalót?

Iratkozzon fel itt a tájékoztató sorozatomra! >>


Hegyi József, méhész, apiterapeuta