Hogyan lettek a vadméhekből kis munkatársak?


Azért, hogy további érdekes és hasznos tudnivalókkal segítsem Önt a méhészeti termékek témájában, szeretném bemutatni kis munkatársaim, valamint csodás kincseik alkalmazásának történetét.

Időnként olyan írásokat is közzé fogok tenni, amelyek történeti áttekintést adnak a méhészeti termékek korai alkalmazásáról, a méhek és az ember különleges kapcsolatáról.

Ezeket az írásokat megtalálja a mezgyogyasz.hu cikkei között is - amennyiben lemaradna egy-egy ilyen részről vagy szeretné újraolvasni ezeket.



Bízom benne, hogy Ön is kíváncsi arra, hogy hogyan született meg évezredekkel ezelőtt a méhek és az ember barátsága, meddig nyúlik vissza valójában az apiterápia (a méhek termékeinek egészségmegőrző, terápiás felhasználása), és hogy hogyan vált egyre több méhészeti termék az egészségmegőrzés részévé.

Jó olvasást és kalandozást kívánok! :)


Hogyan lettek a méhek az ember kis munkatársai?

A méz gyűjtését egyidősnek tekinthetjük az emberrel. Viszont kezdetben nem volt minden felhőtlen, nem volt mindig barátság ember és méh között.

Az ősidőkben az ember először csak rabolt a méhektől és el is pusztította őket. Az őskori emberek többféle módon próbálták megszerezni a mézet a méhektől. Egyes barlangrajzok arról tanúskodnak, hogy már a füstölést is alkalmazták a méz begyűjtésekor.


Leleményesség és a méhészkedés kezdete

Vadászó őseink között akadtak olyanok is, akik a méhek felkutatására "specializálódtak". Leleményes módon - a méhek megfigyelésével és kitartó követésével - jutottak el a különféle nyílásokba, faodúkba gyűjtött aranyló kincshez.



Később rájöttek arra is, hogy ha kivágják és hazaviszik azokat a fatörzseket és odúkat, amelyekbe a méhek fészkeltek, akkor nem kell nagy utakat megtenniük a mézért. Ezeket a hazaszállított odúkat nevezhetjük az első "méhkaptáraknak", amelyekkel kezdetét vehette a méhek háziasítása, és így ezt tekinthetjük a méhészkedés hajnalának.

Innentől kezdve - mivel egyre több időt töltött a közelükben - az ember egyre jobban megfigyelhette a méheket, és ennek köszönhetően elkezdett egyre nagyobb megértést szerezni róluk. Rájött arra is, hogy hogyan bánjon ezekkel az apró jószágokkal úgy, hogy ne kelljen elpusztítania őket, amikor begyűjti a mézüket.

Így indult tehát az ember és a méhek barátsága.

A következő ilyen részben további történelmi érdekességekről, valamint a méhészeti termékek egészségmegőrző alkalmazásának kezdeteiről olvashat. :)



Hegyi József, méhész, apiterapeuta

(0670) 7764-112






Szeretne még több ilyen érdekes tudnivalót?

Iratkozzon fel itt a tájékoztató sorozatomra! >>


Hegyi József, méhész, apiterapeuta