Mézes-gyömbéres immunerősítő csipkebogyó tea


Egyre hűvösebbek a reggelek és az esték. Jól esik egy finom meleg teával kezdeni vagy zárni a napot. Ha pedig gyógynövény teáról van szó, akkor ez a kis "rituálé" különösképpen a javunkra válhat. :)



Hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet egy természetgyógyászatilag értékes hatóanyagokat tartalmazó gyógynövény teából?

Ha a csipkebogyót, mint az egyik legmagasabb C-vitamin tartalmú gyógynövényt, gyömbérrel és mézzel kombináljuk, igazi immunerősítőt kapunk, ami természetes módon segíthet a megelőzésben és a megfázás esetén is.

A csipkebogyóban a C-vitamin mellett B- és más vitaminok is találhatóak. Egyes összetevőinek köszönhetően – pl. csersav – a hasmenés kezelésénél is hatékonyan bevethető.



A csipkebogyó hatóanyagok szempontjából igen érzékeny, ezért ne tegyük forrásban lévő vagy forró vízbe. Filteres változatot nem javaslok. Szinte bármelyik gyógynövény boltban beszerezhető a szárított csipkebogyó, de a legeslegjobb ha van módunk frissen szedni.

A gyömbér kiváló természetes köhögéscsillapító, gyulladás-csökkentő, emésztést javító, valamint antibakteriális és gombaölő tulajdonsággal is rendelkezik.



Összetevői csökkenthetik a nyálkahártyák irritációját és melegítő, izzasztó hatást eredményezhetnek a testben. Ezáltal láz esetén is alkalmazhatjuk. Csípős hatásával tisztítja a légutakat, egy kis mézzel összekevert reszelt gyömbérrel pedig jól enyhíthetjük a torokfájást.

Cukorproblémák esetén ez a tea méz nélkül, illetve az Önnek megfelelő édesítőszerrel is elkészíthető.


Elkészítése:

Egy liter teához: Tegyünk 10g (egy evőkanál) szárított csipkebogyó-húst és 1 cm-nyi gyömbért reszelve hideg vagy langyos vízbe néhány órára. A legjobb, ha este tesszük oda és reggelig hagyjuk ázni. Ha frissen szedtük a csipkebogyót, akkor zúzzunk össze kb. egy maréknyit egy kis mozsárban vagy tálkában, majd így tegyük oda ázni a gyömbérrel.

Az áztatás leteltével óvatosan melegítsük meg úgy, hogy csak langyos legyen, és adjunk hozzá 1 evőkanál virág- vagy akácmézet - ezáltal a méz értékes immunerősítő és ásványi anyag összetevőit is megőrizzük. Ízlés szerint citrommal és mentalevéllel is ízesíthetjük.


Hogyan fokozhatjuk a teánk immunerősítő hatását?

A langyos teához poharanként 10-15 csepp propoliszt hozzáadva kapjuk meg az igazán hatékony immunerősítő italunkat. A fenti módon elkészített teánkban a csipkebogyó, a gyömbér és a méz jótékony hatásai már így is érvényesülnek, de a propolisz természetes antibakteriális tulajdonságát hozzáadva tovább fokozhatjuk az eredményességet. (Propolisz a csészét beszínezheti!)



Napi két-három csészével fogyaszthatjuk, ha propoliszt is teszünk bele, abban az esetben csak két csésze ajánlott, egy délelőtt, egy pedig este.


Készítse el és fogyassza egészséggel!



Hegyi József, méhész, apiterapeuta

(0670) 7764-112






Szeretne még több ilyen hasznos tudnivalót?

Iratkozzon fel itt a tájékoztató sorozatomra! >>


Hegyi József, méhész, apiterapeuta