Kis munkatársaim elődjeinek története és az apiterápia fejlődése


Hogyan alakult tovább kis munkatársaim elődjeinek története és hogyan fejlődött tovább az apiterápia?

Az elmúlt évszázadokban számos változás és fejlődés történt az ember és a méhek kapcsolatát illetően. Erről, valamint az apiterápia egyes történelmi vonatkozásairól szól ez a rész.



Amennyiben lemaradt volna a korábbi, méhészet és az apiterápia történetéről szóló részekről, a mezgyogyasz.hu weboldalam cikkei között megtalálja ezeket az írásokat.


Miért nem volt egyenletes a méhészet és az apiterápia fejlődése?

Ahogyan a történelem nagy háborúi visszavetették a különféle kultúrák kiteljesedését, úgy veszett homályba időnként a méhekről és a csodálatos termékeikről összegyűjtött tudás is. Pl. a római birodalom területét elfoglaló barbár népek nem rendelkeztek elegendő tudással a méhekről és tartásukról. Így a leigázott területeken újra a primitív zsákmányolás és mézvadászat kezdett elterjedni.
- A mézvadászatról az első részben írtam, ami itt olvasható:

>> http://mezgyogyasz.hu/mehekbol-munkatarsak.html

Méhészeti termékek a harctéren?

Az apiterápia egy másik, érdekes történelmi vonatkozása pedig azt mutatja, hogy a háborúknak köszönhetően terjedt el leginkább a méz és a propolisz gyógyító célú alkalmazása.

Elsősegélyként és fertőtlenítésre használták ezeket a méhészeti termékeket a harctéren. Csatákban szerzett nyílt – sokszor mély – sebek kezelése során a méz nagyon jól felszívta a sérülésből a kórokozókat és légmentesen lezárta a sebet a további fertőzésektől. Egyes népek katonái pedig propoliszt is vittek magukkal sebfertőtlenítés céljából.


Szorgos kis jószágok a honfoglalás és az első magyar királyok korában

Mézzel kapcsolatos magyar szavaink eredete is utal arra, hogy elődeink már a honfoglalás korában is méhészkedtek. Írásos emlékek szerint fák törzsébe faragtak odúkat a méhcsaládoknak.

Több történelmi tény - pl. helységnevek, Szent István egyes iratai - pedig azt bizonyítja, hogy az Árpád-házi királyok uralkodása idején a méhészkedés már széles körben elterjedt tevékenység volt. Sőt, még oktatták is a méhek tartását, - papoktól lehetett elsajátítani ezt a tudást.



A méhtartás népszerűségének növekedésével együtt elkezdtek megjelenni a méhészeti termékek feldolgozásán alapuló különféle mesterségek, illetve a gyógyító célú tevékenységek is.

Későbbi korból származó magyar történelmi emlékeink között olyan edények is megtalálhatók, amelyeken különböző mézkeverékek nevei olvashatók - feltehetőleg már gyógyító céllal alkalmazták ezeket.


Hogyan fejlődött tovább a méhek természet adta kincseinek felhasználása?

A következő ilyen témájú részből további érdekességeket tudhat meg! :)



Hegyi József, méhész, apiterapeuta

(0670) 7764-112






Szeretne még több ilyen érdekes tudnivalót?

Iratkozzon fel itt a tájékoztató sorozatomra! >>


Hegyi József, méhész, apiterapeuta